Nowa Rewia Kabaretowa - Kabaret Elita

11.10.2016
Nowa Rewia Kabaretowa - Kabaret Elita
Data imprezy: 11.10.2016Start: 18:00
Miejsce: Warszawa, Teatr Capitol
Kabaret Elita powstał w 1969 roku. Wywodzi się z tzw. Ruchu studenckiego, który w tamtych latach był niezwykle prężny i twórczy. ELITA zaczęła działać przy Politechnice wrocławskiej, gdyż jej trzon stanowiło wówczas trzech studentów tej uczelni: Jan Kaczmarek, Tadeusz Drozda i Jerzy Skoczylas, jedynym nie studentem był pracujący z grupą w pierwszych latach Roman Gerczak.

Pierwsze sukcesy ELITA odnosiła na studenckich festiwalach artystycznych FAMA w Świnoujściu, zdobywając tam w latach 1970-72 nagrody w turniejach kabaretów o Trójząb Neptuna.

Dwa najwcześniejsze programy kabaretu to: "Sprasowane twarze" (1969) i "Kadroskop" (1970). Trzeci program "Czym kurna chata bogata" (1971) to początek zawodowej działalności kabaretu. Za tytułową piosenkę tego programu kabaret otrzymał główną nagrodę na Festiwalu Polskiej Piosenki Opole - 1971.

ELITA jest kabaretem autorów i twórcami wszystkich utworów wykonywanych przez zespół są jej członkowie.

Specjalnością kabaretu są piosenki. Takie utwory jak: "Do serca przytul psa", "Nie odlecimy do ciepłych krajów", "Czego się boisz głupia" czy "Warto było czekać" zdobywają dużą popularność nie tylko wśród miłośników kabaretu. Skoro o piosenkach mowa należy również wspomnieć o muzykach związanych z tą grupą. Początkowo było ich kilku, na trochę dłużej związał się z zespołem Juliusz Mazur, ale po nich kierownictwo muzyczne objął Włodzimierz Plaskota i prowadzi ELITĘ po muzycznej pięciolinii do dnia dzisiejszego.

W wieloletniej działalności zespołu dochodziło do zmian personalnych. Najwcześniej ELITĘ opuścił Roman Gerczak, a po nim Tadeusz Drozda. Ich miejsca zajęli w kolejności Leszek Niedzielski i Stanisław Szelc, którzy zrośli się z zespołem na dobre i złe.

Około 1973 roku rozpoczęła się współpraca ELITY z redakcją rozrywki programu III Polskiego Radia. Przez dwa lata powstawały bardzo nowatorskie w formie radiowej "Magazynki Kabaretu Elita" emitowane w ramach bardzo popularnego Ilustrowanego Tygodnika Rozrywkowego, tak zwanego ITR-u. Jednocześnie członkowie kabaretu zaczynają pracę etatową w słynnej redakcji "Studio 202" we Wrocławiu, kierowanej przez mistrza Andrzeja Waligórskiego.

Autorzy kabaretu współredagują bardzo lubiane i popularne magazyny rozrywkowe: "Studio 202", "Studio 203", "Studio 204", monopolizując w zasadzie rozrywkę radiową we wszystkich programach Polskiego Radia. Kiedy w 1974 roku powstaje audycja rozrywkowa "60 minut na godzinę" grupa wrocławskich autorów "Elita - Studio 202" wypełnia jej czas w znaczącym stopniu.

Znakomity Andrzej Waligórski staje się oczywiście automatycznie członkiem kabaretu dzieląc swój czas między kierowanie redakcją, a występy Estradowe. Jest z ELITĄ aż do swej przedwczesnej śmierci, a członkowie zespołu starają się dziś kontynuować jego dzieło pisząc i nagrywając najstarszą audycję rozrywkową w historii Polskiego Radia. Obliguje ich do tego ukute przez Andrzeja fundamentalne hasło "Hej szable w dłoń !"

Oczywiście działalność ELITY to nie tylko estrada i radio, to także telewizja. "Ogniska z ELITĄ", "Spotkania Kabaretowe", "Wieczory kabaretowe", "Andrzeje"i niezliczone udziały w kabaretowych maratonach, festiwalach i innych tego typu widowiskach sprawiają, że występy telewizyjne zespołu można liczyć w setkach.

W latach 2000 i 2001 roku członkowie kabaretu wspierani przez kolegów aktorów nakręcili dwanaście odcinków serialu komediowego pt ."Chłop i baba" według pomysłu Stanisława Szelca. Serial emitowany jest w Telewizyjnej Dwójce i według wszelkich znaków na niebie i ziemi będzie realizowany dalej.

W czasie swej czterdziestoletniej działalności ELITA przemierzyła setki tysięcy kilometrów i mil. Prócz występów w całej Polsce zespół koncertował między innymi dla Polonii w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, RFN, Szwecji, Austrii, Anglii, Holandii, Danii, Hiszpanii, RPA i Australii. W dalszym ciągu ELITA tworzy swe sztandarowe radiowe "Studio202" i pisze scenariusze, skecze i piosenki do kolejnych programów telewizyjnych. O sile i wiarygodności dowcipu Kabaretu ELITA świadczy wymownie fakt, że na jego występy chodzi już trzecie pokolenie Polaków w kraju i na całym świecie.

Wiosną 2005 roku wyprodukowany został kolejny program Kabaretu Elita zatytułowany "Podkładanie świni czyli jak bawią się elity...." i nie da się ukryć, że był w dużym stopniu inspirowany wydarzeniami w kraju. Nowe skecze, piosenki i scenki kabaretowe w połączeniu ze starymi przebojowymi punktami programu tworzą znakomity spektakl w trakcie którego widzowie ani przez moment nie przestają się śmiać.

W 2009 roku kabaret Elita obchodzi swój wielki jubileusz 40-lecia. To bez wątpienia bezprecedensowe wydarzenie na polskiej scenie kabaretowej. Z tej okazji przygotowany został specjalny program "40 lat naszego dzieciństwa...."

Oprócz tego spektaklu w trakcie licznych występów prezentowane są także dwa inne: "Frywolna Elita" oraz "Wspominamy naszych kumpli - piosenki Janka Kaczmarka".

Kabaret Czołówka Piekła to trzech, silnych, sprawnych i dla niektórych przystojnych poznaniaków. Na scenie charakteryzują się niespożytą energią i odjechanymi pomysłami. W ich skeczach zobaczyć można szalone spojrzenie na szarą rzeczywistość oraz mnogość zakręconych pomysłów. Na swoim konice mają wyróżnienia na najważniejszych polskich festiwalach kabaretowych (m.in: PAKA, Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry, Mulatka, Szpak). Można było ich też zobaczyć w realizacjach telewizyjnych (TVP1, TVP2, Polsat). 

Kabaret Inaczej
Kabaret Inaczej tworzy trójka mężczyzn o niezbyt nachalnej urodzie, za to z dużym dystansem i poczuciem humoru. Mateusz Sitko, Maciej Bukłaga i Mieszko Minkiewicz tworzą kabaret klasyczny, jednak pełen nieszablonowych, zaskakujących i absurdalnych pomysłów. Panowie pokazują, że można bawić inaczej. Kabaret Inaczej to trzykrotni zdobywcy Nagrody Publiczności na Krakowskiej PACE.

Bilety na występ do kupienia tutaj: Bilety na Nową Rewię Kabaretową

Komentarze

user
dodajesz komentarz jako gość

Kalendarium imprez

Województwo:
rozwińpokaż więcej
zwińzwiń

Dodaj nowe wydarzenie

Opcja dostępna tylko dla zalogowanych!

Reklama

Wydarzenia kabaretowe

Reklama

Informacje

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. "Kabarety.TworzymyHistorie.pl" nie podpisuje się pod żadnymi materiałami zamieszczonymi przez użytkowników i stanowczo zrzeka się wszelkiej odpowiedzialności prawnej w związku z zamieszczonymi przez użytkowników materiałami.

PARTNERZY
Whose Line is it Anyway? | Śmieszne Koszulki z nadrukiem | Samochody elektryczne EV | Ładowanie elektryków |
QUIZ: Rozpoznaj EV | Koszulka na dzień mamy

Bądź na bieżąco!

Copyright 2008 - 2024 - Kabarety.TworzymyHistorie.pl - All Rights Reserved | Web Design: Agencja Reklamy A-GIT

Zmiany zostały zapisane

fejsbunio