Dlaczego warto zostać PAKowiczem?

06.10.2013 20:18
Dlaczego warto zostać PAKowiczem?
Stowarzyszenie PAKA i Agencja Artystyczna Antrakt przez dwa lata organizowały Polską Akademię Kabaretu. O tym, czy w tym roku pojawi się to przedsięwzięcie, jak wygląda akademia od środka i jak się tam zapisać, rozmawiamy z Rektorem PAKu, Alicją Rzepą ze Stowarzyszenia PAKA.

Kabarety.TworzymyHistorie.pl - Właśnie rozpoczął się nowy rok akademicki. Stowarzyszenie PAKA od dwóch lat szykowała studentom i uczniom dodatkowe, weekendowe kursy kabaretowe. Czy w tym roku też tak będzie?
Alicja Rzepa - Jak najbardziej! Razem z Agencją Artystyczną Antrakt planujemy kontynuować naszą wspólną inicjatywę. Czekamy na grupę 25 osób, która podejmie wyzwanie śmiechu ;-)

KTH - Jak wyglądają zajęcia w PAKu? Są kolokwia, egzaminy? Zajęcia wychowania fizycznego?
ARz - Zacznijmy od w-fu – pierwsze zajęcia ruchowe zapewni Studentom kabaret Made In China 5-godzinną integracją – na dobry początek roku akademickiego. Aktywności fizycznej nie zabraknie też ani podczas warsztatów z improwizacji scenicznej z kabaretem PUK, ani w trakcie szkoły pantomimy u Ireneusza Krosnego i Liquidmime. I zapewniam, że Studenci uwielbiają te warsztaty. Mimo, że przyjęło się uważać, iż studenci i uczniowie nie przepadają za ruchem w trakcie zajęć programowych. Taka już jest nasza Akademia – niekonwencjonalna pod każdym względem :-) Kolokwia organizowane są na bieżąco przez prowadzących, np. Abelard Giza po krótkim wstępie zaprasza Studentów do napisania ich własnych wystąpień stand-upowych. Podobnie rzecz ma się także np. podczas zajęć prowadzonych przez kabaret Czesuaf czy Adama Grzankę. Całoroczną pracę podsumowuje egzamin, czyli wspólny występ Studentów reżyserowany przez Jerzego Jana Połońskiego.

KTH - A jak wygląda forma zapisów na zajęcia? Czy PAKOwski USOS jest przyjazny dla adeptów kabaretu?
ARz - Jesteśmy przyjaźnie nastawieni do młodych kabareciarzy, więc nie korzystamy z platformy USOS :-) Kartę zgłoszeniową ze wszystkimi szczegółami można pobrać ze strony www.paka.pl.

KTH - Kto zostanie nowym wykładowcą kabaretowym? A kto opiekunem roku?
ARz - Do grona naszych drogich wykładowców dołączył w tym roku Jerzy Pal – aktor tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego, który poprowadzi zajęcia z emisji głosu i podstaw aktorstwa. Wróciliśmy także do zajęć pantomimy z Liquidmime. PAK jest bardzo młodym projektem, stąd ciągłe zmiany w programie. Kto wie, może stanie się to tradycją?

KTH - Jak wygląda egzamin dyplomowy? Czy można na nim ściągać od kolegów?
ARz - Egzamin, czyli premiera programu, jest efektem całorocznej pracy Studentów z Wykładowcami. Jaką dokładnie przybierze formę, będzie zależało od fantazji reżysera oraz samych Studentów. Jerzy zdążył wiele razy pokazać, że jego wyobraźnia ma granice gdzieś w innej czasoprzestrzeni, a Studenci – że nie ma rzeczy, których nie potrafią zagrać :-) Egzamin ma charakter otwarty, tzn. zapraszamy na niego publiczność, która pokaz ocenia oklaskami.

KTH - Czy studenci otrzymają jakieś kabaretowe, studenckie profity? Zniżki, legitymacje, ciastka?
ARz - Ubolewam nad tym, że nauka na Polskiej Akademii Kabaretu nie upoważnia do ulg w transporcie publicznym :-( o czym z góry uprzedzam, bo i takie pytania się zdarzały! Studenci otrzymują natomiast identyfikatory oraz zaproszenia na wybrane imprezy organizowane przez PAKĘ. Warto wspomnieć, że w przyszłym roku Przegląd Kabaretów PAKA obchodzi jubileusz 30-lecia, a Studenci PAK są angażowani w aktywną i twórczą oprawę Przeglądu w trakcie różnorodnych happeningów. To świetna okazja by zapisać się na kolejnej karcie historii tego legendarnego festiwalu! Ciastka z pewnością się pojawią.

KTH - Dlaczego warto przyjść na zajęcia w PAKu?
ARz - Powodów jest wiele i mogłabym mówić o nich bardzo długo, ale postaram się zrobić to jak najbardziej zwięźle. Po pierwsze – główną ideą Polskiej Akademii Kabaretu jest "wychowanie" młodych satyryków – zaznajomienie ich z warsztatem pracy kabareciarza, przedstawienie podstawowych technik oraz ich przećwiczenie. U nas Studenci mogą zdobyć pierwsze szlify, a także po raz pierwszy wystąpić na scenie – nie byle jakiej, bo Rotundowej :-) Po drugie – na PAKu zawiązało się wiele trwałych znajomości, a niektóre z nich już zaczynają kiełkować jako formacje kabaretowe! Jestem z nich bardzo dumna :-) Po trzecie – można poznać swoich kabaretowych ulubieńców i pracować pod ich okiem. To świetny sposób na wejście w środowisko. Kiedy kończyłam pracę nad programem zadzwonił do mnie Abelard i poprosił mnie o kontakt do jednego ze Studentów z jego ubiegłorocznej grupy. Patryk ma głos rasowego DJ-a radiowego, a Abelard ze znajomymi potrzebowali kogoś do nagrania jingla do Gali Stand-Up Comedy... Powodów dla których warto wstąpić na PAK jest mnóstwo – od indywidualnych korzyści pracy nad swoimi umiejętnościami aż po te artystyczne.

KTH - Dziękuję bardzo za rozmowę.

Komentarze

user
dodajesz komentarz jako gość

Informacje

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. "Kabarety.TworzymyHistorie.pl" nie podpisuje się pod żadnymi materiałami zamieszczonymi przez użytkowników i stanowczo zrzeka się wszelkiej odpowiedzialności prawnej w związku z zamieszczonymi przez użytkowników materiałami.

PARTNERZY
Whose Line is it Anyway? | Śmieszne Koszulki z nadrukiem | Samochody elektryczne EV | Ładowanie elektryków |
QUIZ: Rozpoznaj EV | Koszulka na dzień mamy

Bądź na bieżąco!

Copyright 2008 - 2024 - Kabarety.TworzymyHistorie.pl - All Rights Reserved | Web Design: Agencja Reklamy A-GIT

Zmiany zostały zapisane

fejsbunio