Historia polskiego kabaretu w jednym tomie!

Historia polskiego kabaretu w jednym tomie!
25.10.2014 18:45
Na rynku księgarskim pojawiła się prawdziwa perełka dla fanów kabaretu - "Historia polskiego kabaretu". Jeden tom, kompendium wiedzy, a do tego sporo fotografii!
Od Zielonego Balonika do Mumio. Między laboratorium artystycznym a towarzyską biesiadą. Od kabaretu literackiego do rewii. Po radio i telewizję. Książka Izoldy Kiec to pierwsza biografia polskiego kabaretu.
Jest to historia śmiechu, żartu i ironii, przedstawiona jak opowieść podsłuchana w jednej z zadymionych i ciasnych kawiarni. Rozpoczyna się od ciastek o dźwięcznych imionach Carmen i Flirt, „kompleksu skorupki” i pewnego balonika. Dalej jest tylko ciekawiej, a zabawne anegdoty sprawiają, że humor książki staje się najlepszym towarzyszem kabaretowych spektakli. Jest to bowiem historia pełna uroku, ciepła i wspomnień. Izolda Kiec w sposób finezyjny pisze o jednej z najpopularniejszych form rozrywki bo, jak mówi Władysław Sikora „Sztuka kabaretowa, to sztuka uwodzenia publiczności”.
Książkę poleca Artur Andrus:
„Proszę przeczytać, a potem wyobrazić sobie, że ci ludzie nigdy się w naszym kraju nie pojawili, te zespoły, miejsca, skecze, monologi i piosenki nigdy nie powstały. Co by zostało? Smutek, żal, rozpacz, nadęcie i drętwota. Ta książka przyda się również artystom kabaretowym. Tym młodszym, żeby wiedzieli, że to nie od nich się wszystko zaczęło i tym starszym, żeby sobie nie myśleli, że na nich się wszystko skończyło.” Autorka przedstawia twórców kabaretu, prezentuje zmiany, jakie dokonują się w nim i przez Wielką Reformę prowadzi ku jego nowym formom.
„Cabaretiasis okazało się nie tylko przelotną modą epoki. Było czymś więcej: stylem życia. Wszystkich złaknionych wesołego towarzystwa, literatury odartej z patosu, piosenek odkrywających zakamarki codzienności”.
„Wirus rozprzestrzenia się błyskawicznie i przybiera rozmaite, czasem trudne do natychmiastowego zdiagnozowania formy. Cabaretiasis, szczególna epidemia ujawniona po raz kolejny w organizmie wesołej kawiarnianej Muzy, dokładnie po stu latach od rozpoznania pierwszej, zawdzięczającej swą nazwę nie byle komu, bo doktorowi nauk medycznych: Tadeuszowi Żeleńskiemu, skutkuje niezwykłym zainteresowaniem wśród rozmaitej proweniencji i filozofii komediantów oraz pisarzy, zawodowców oraz amatorów, wśród najszerszych kręgów odbiorców i wśród producentów kultury.”
Historia polskiego kabaretu to perełka edytorska – pięknie ilustrowana, wzbogacona archiwalnymi fotografiami, drzewem genealogicznym i dowcipnymi grafikami, dostarczy wiele radości podczas lektury.
O autorce:
Izolda Kiec - literaturoznawczyni, teatrolożka, kulturoznawczyni. Zatrudniona w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie; w Poznaniu prowadzi własną Fundację Instytut Kultury Popularnej. Zajmuje się źródłami i tradycją oraz metodologią badań kultury popularnej, poezją kobiecą i współczesnym teatrem. Chętnie sięga do feministycznych sposobów czytania kultury. Między innymi jest autorką monografii Zuzanny Ginczanki, Haliny Poświatowskiej i Agnieszki Osieckiej. W 2013 roku opublikowała książkę poświęconą śpiewającym kobietom: W szarej sukience? Autorki i wokalistki w poszukiwaniu tożsamości.

Komentarze

user
dodajesz komentarz jako gość

Lista NOSNotowanie 885 [?]Lista "NOS" (czyli Najczęściej Oglądane Skecze) aktualizowana jest w każdy czwartek. O miejscu na liście decyduje suma wyświetleń danego skeczu w 7 dniach poprzedzających notowanie.

Często czytane

Najnowsze komentarze

rozwińpokaż więcej
zwińzwiń

Informacje

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. "Kabarety.TworzymyHistorie.pl" nie podpisuje się pod żadnymi materiałami zamieszczonymi przez użytkowników i stanowczo zrzeka się wszelkiej odpowiedzialności prawnej w związku z zamieszczonymi przez użytkowników materiałami.

PARTNERZY
Whose Line is it Anyway? | Śmieszne Koszulki z nadrukiem | Samochody elektryczne EV | Ładowanie elektryków |
QUIZ: Rozpoznaj EV | Koszulka na dzień mamy

Bądź na bieżąco!

Copyright 2008 - 2024 - Kabarety.TworzymyHistorie.pl - All Rights Reserved | Web Design: Agencja Reklamy A-GIT

Zmiany zostały zapisane

fejsbunio